Wiosenne zmagania w lasowiackim stylu

W niedzielę 22 kwietnia 2018r. na terenie kolbuszowskiego Stadionu odbyły się zawody Nordic Walking pod hasłem „Wiosenne zmagania w lasowiackim” dla dorosłych. Organizatorem był Kolbuszowski Klub Nordic Walking, a współorganizatorem gospodarz obiektu – Fundacja na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu.  Na kolbuszowskim stadionie zgromadziło się około 150 zawodników reprezentujących Kluby Sportowe między innymi z Lublina, Świdnika, Lubaczowa, Muniny, Rzeszowa, Krosna, Tarnobrzega, Leżajska, Nowej Dęby i wielu innych.

Od wczesnych godzin rannych na terenie stadionu zaroiło się od kolorowych koszulek klubowych. Na twarzach zgromadzonych gościł uśmiech i zadowolenie a dodatkowym dopingiem była piękna słoneczna pogoda. Nordicowcy to jedna wielka „rodzina” – spotkania na zawodach to czas spotkań znajomych, nawiązywania nowych kontaktów, zawierania przyjaźni, wymiana doświadczeń, a także zdrowej rywalizacji na trasie.  Nietypowa formuła sportowa – połączenie rywalizacji z elementami ludowymi stanowiły dodatkową atrakcje zawodów. Regulamin i informacja na plakatach zachęcała zawodników do wprowadzenia w swoim stroju sportowym dodatków lasowiackich. Specjalne jury  w składzie: Monika Tyburczy, Urszula Rzeszut – Baran, Marian Piórek i Dariusz Sobolewski oceniała ten element zmagań.

Zawody rozpoczął przemarsz grupy folklorystycznej kolbuszowskich seniorów „Ziemia Podkarpacka” w lasowiackich strojach. Po przemarszu odśpiewano hymn Klubu, którego autorami są klubowicze. Następnie  otwarcia zawodów dokonał Burmistrz Jan Zuba, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Prezes Fundacji na rzecz Kultury Fizycznej i Sportu Grzegorz Romaniuk oraz Prezes KKNW Krystyna Styga, a prowadzącym  był Marek Grzesik – zawodowy sprawozdawca. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu wszystkich nastąpiła rozgrzewka – prowadziła ją klubowiczka Aleksandra Trętowicz.

Trasa zawodów rozpoczynała się na bieżni następnie zawodnicy przechodzili na ścieżki leśne, aby potem maszerować ulicą Piaskową i Słoneczną i wrócić na leśne ścieżki Stadionu i na  linię mety. Po przygotowaniu organizmu do wysiłku, ogrzani słońcem na linii startu stanęli zawodnicy mający do pokonania 10 km. Największa grupa zawodników wystartowała na dystansie 5 km. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie stojący na trasie oraz jeden sędzia mobilny – jeżdżący na rowerze. Każdy zawodnik posiadał numer startowy oraz chip zamocowany na sznurówce przy butach, tak aby czas pokonywania dystansu był dokładnie zmierzony. Na zwycięzców w kolejnych dystansach i kategoriach wiekowych czekały statuetki w postaci lasowiackiej „baby”. Ci którzy pokonali swój dystans i przekroczyli linię mety zostali nagrodzeni pięknymi medalami. Po tak intensywnym wysiłku na zawodników czekał przygotowany przepyszny żurek i bigos oraz ciepła herbatka jako posiłek regeneracyjny. Dodatkiem specjalnym były owoce – jabłka i banany.

Najwięcej emocji jak to zwykle bywa niesie oczekiwanie na ostateczne wyniki. Aby umilić czas oczekiwania na wyniki zawodnicy mogli posłuchać ludowej muzyki i przyśpiewek w wykonaniu seniorów z „Ziemi Podkarpackiej” oraz przyjrzeć się tańcom ludowym w ich wykonaniu.  Aby umilić czas oczekiwania można było także zakosztować lasowiackich przysmaków: kapusty ziemniaczanej, pierogów, proziaków i ciast  własnoręcznie pieczonych przez Panie z Koła Gospodyń Wielskich w Kolbuszowej Górnej. Nie zabrało swojskiego chleba ze smalcem zagryzanego kiszonym ogórkiem. Zrelaksować się przed wręczeniem statuetek można było także przy zumbie poprowadzonej przez Aleksandrę Trętowicz.

……. i nadszedł ten wyczekiwany moment ogłoszenia wyników. Jako pierwsi zostali nagrodzeni zawodnicy dystansu 10 km a następnie 5 km. Długo by wymieniać wszystkich z imienia i nazwiska dlatego tym, którzy stanęli na podium Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pełne wyniki można znaleźć na stronie http://timekeeper.pl/wyniki/. Zdjęcia dostępne są również na FB Klubu.

Po ogłoszeniu wyników nadszedł czas na losowanie nagród pozyskanych od sponsorów. A byli nimi Burmistrz Kolbuszowej, Nadleśnictwo Kolbuszowa, Firma Alka i SPORTPRINT.PL Mirosław Brzęczka z Jadach, Partner PLUS – Paulina Szalony- Salach i Wojciech Fryc, Stowarzyszenie Lokalna Grupa działania „Siedlisko”. Fundatorem nagród za dodatki ludowe do stroju sportowego był Poseł Zbigniew Chmielowiec. Starosta Kolbuszowski ufundował piękne drewniane medale, które otrzymali wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli zawody. Każdy pakiet dla startującego zawodnika zawierał ekologiczną piękną torbę, opaskę wielofunkcyjną, wodę, baton, materiały reklamowe miasta Kolbuszowa i nadleśnictwa. Niespodzianką był wręczany każdemu słoik ogórków firmy Orzech.

I na koniec wyrazy wdzięczności -pamiątkowe dyplomy i ręcznie wykonane aniołki -skierowane do wszystkich obecnych i tych którzy przyczynili się do zorganizowania i uatrakcyjnienia zawodów. Tym miłym akcentem zakończyliśmy zawody i mamy nadzieję, że Klub Nordic Walking stanął na wysokości zadania i każdy zawodnik z uśmiechem wrócił do domu:)

Słowa podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania i sprawnego przebiegu tej imprezy – naszym Partnerom, Sponsorom oraz Patronom Honorowym i Medialnym za wsparcie, Wolontariuszom za utrzymanie porządku i pracę na punktach odżywczych, Sędziom za czuwanie na trasie, wolontariuszom z Klubu Motorowego za opiekę medyczną. Słowa podziękowania kierujemy również do pracowników Straży Miejskiej, którzy niezawodnie dbali o bezpieczeństwo na trasie w najbardziej newralgicznych punktach trasy. Dziękujemy wszystkim tym których nie wymieniliśmy a w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację i sprawny przebieg imprezy.

Zobacz wyniki

Zobacz więcej zdjęć